Dar Pomorza

Dar Pomorza – Żaglowiec Muzeum
Dar Pomorza je školní plachetnice přeměněná v muzeum. Plachetnici najdeme ukotvenou na jižním mole (Al. Jana Pawła II) poblíž centra města. Loď je ukotvena hned za torpédoborcem ORP Blyskawica, jenž je dalším lodním muzeem u jižního mola.

Plachetnice Dar Pomorza byla postavena v hamburgské loděnici v letech 1908-1909. Nejdříve loď sloužila jako německá školní plachetnice, po první světové válce se dostala do Francie, kde byla v roce 1929 zakoupena přes Pomorski Komitet Floty Narodowej pro gdyňskou námořní školu, aby vystřídala dosluhující školní plachetnici Lvov. Nejdříve nesla jméno „Pomorze“ a poté byla přejmenovaná na „Dar Pomorza“ což bylo na paměť velkého finančního příspěvku na zakoupení této lodi od společenství Pomorzie.

Dar Pomorza, Gdyně, Polsko
Dar Pomorza

Ve službě byla tato plachetnice až do roku 1982, kdy ji ve službě vystřídala školní plachetnice „Dar Młodzieży“. Loď Dar Pomorza byla darovaná Námořnímu muzeu (Centralne muzeum morskie) a v roce 1983 zde byla otevřena pobočka dnešního Národního námořního muzea v Gdaňsku. Během prohlídky mají návštěvníci možnost seznámit se s historií lodi, s jejím vybavením, s obytnými místnostmi posádky a je zde také pamětní expozice Karola Olgierda Borchardta, polského námořníka a spisovatele.

Vstupné je 28 PLN.

Web muzea „Dar Pomorza“: http://www.nmm.pl/dar-pomorza
Mapa Gdyně s Vyznačením polohy lodi „Dar Pomorza“. Zdroj:“Mapy.cz“Booking.com